Štýly

 
 
 
guilin_head_2.jpg
 
 
 
 

Činnosť našej školy

V škole Wutai vyučujeme tradičné wu shu, Tai Chi Chuan štýlov Chen a Yang, Qi Gong, šaolínsky  Hung Gar Kung Fu, Xing Yi Quan a Shuai Jiao (čínske zápasenie).

Pravidelne usporadúvame intenzívne kurzy a semináre tradičného wu shu pre našich študentov, a to aj pre každého zaujíma, s cieľom zlepšiť ich vlastné praxi.

 

Tai Chi Chuan

Taiji je metafyzický pojem, ktorý sa prvý krát vyskytol v dodatkoch ku knihe I-ťing (Kniha premien), ktorá je považovaná za jeden z hlavných inšpiračných zdrojov tradičnej čínskej filozofie.

Taiji doslova znamená najvyšší vrchol, čo je vyjadrením toho, že bytie sa zrodilo z taiji Jednota sa rozdelila na yin a yang, ženský a mužský princíp. To vysvetľuje ustavičnú zmenu, ktorá charakterizuje univerzum, a je zdrojom pre transformáciu hmoty.

Taiji Quan, alebo box najvyššieho vrcholu, je jedno z najpopulárnejších cvičení v Číne a jedno z najrozšírenejších bojových umení vo svete.
Princípy Taiji Quanu majú korene v tradičnom čínskom myslení, hlavne v taoizme.

Pomalosť a harmónia pohybov, spojená s mentálnou prácou a vyrovnaným dýchaním, majú veľmi priaznivé účinky na rovnováhu v organizme.

Pravidelné cvičenie Taiji Quanu je vynikajúcou metódou prevencie. Zvlášť účinne pôsobí pri liečení porúch ako je vysoký krvný tlak, zažívacie, nervové problémy a problémy s krvným obehom.

Vznik taiji quanu sa obyčajne pripisuje Zhang San Fengovi, legendárnemu taostickému mníchovi, ktorý žil v horách Wu dang počas vlády cisára Hui Zonga z dynastie Južný Song v 12. storočí. Podľa spoľahlivých zdrojov chen taiji quan aleb taiji quan rodiny Chen je historicky pôvodný štýl, z ktorého vychádzajú všetky ďalšie štýly, ktoré sa dnes praktizujú.

Na konci dynastie Ming (1368-1644) Chen Wan Ting, starý generál utiahnutý v dedine svojich predkov, vypracoval genézu toho, čo dnes poznáme ako taiji quan. Múdro spojil bojovú techniku so zdravotnou stránkou. A práve zdravotný aspekt taiji quanu neskôr spopularizoval toto bojové umenie po celom svete.


 

Hung Gar Kung Fu

Hung Gar, tradičný štýl kung fu, získal v Číne veľkú popularitu. Jeho korene siahajú do legendárneho šaolinského kláštora Juliana Shana v provincii Fujian, do obdobia 18. storočia. V tom čase Čínu okupovali mandžuovia. V krajine však vznikali odbojné skupiny, ktoré sa nepriateľovi postavili na odpor.

Silné a energické pohyby, ktoré charakterizujú hung gar, z neho robia vynikajúce fyzické cvičenie a dobrý spôsob osobnej obrany. Výcvik sa skladá z viacerých foriem so zbraňami aj bez zbraní, s protivníkom, i bez, atď. Niektoré formy pochádzajú priamo zo šaolinského kláštora. Dnes je hung gar jedným z najkomplexnejších čínskych bojových umení.

Hung Gar, vďaka svojej dynamickosti a veľkoleposti, patrí k štýlom, ktoré najviac ovplyvnili moderné formy bojového umenia, ako napríklad Nan Quan (Južný box).

Majster José Luis Serra, po výcviku u majstrov Chiu Wai a Lam Chuen Pinga, odovzdáva ich odkaz ďalej a v Španielsku sprostredkúva toto bojové umenie mladým generáciám.

 

 

Shuai Jiao

Tradičné čínske bojové umenia (Wu Shu) zahŕňajú štyri typy techník: "Da, Ti, Na, Shuai", čiže box (všetko sú to techniky rúk), kopy, uchopenia a výpady.

Techniky päste a nohy patria do toho, čo na západe pomenúvame ako Kung Fu, kdežto práve techniky Na a Shuai (uchopenia a výpadu) charakterizujú Shuai Jiao. V skutočnosti sa obe disciplíny vzájomne dopĺňajú.  

Ako znie staré príslovie – „na veľkú vzdialenosť udieraj, na krátku urob výpad“ (yuan da jin shuai). Tým sa myslí, že stratégiou bojovníka je prekonať vzdialenosť a potom vyhrať vďaka technike telo na telo. Preto sú často krát majstri Kung Fu aj majstrami Shuai Jiao a niektoré katy v Kung Fu (Taolu), ktoré sú ťažkým orieškom pre cvičencov, vychádzajú z výpadov.

 

Technika Shuai Jiao je podobná Taiji Quanu, pretože obe umenia charakterizuje vláčnosť a kruhovitosť pohybov. Tradičné čínske zápasenie alebo umenie uchopenia a výpadu ťahu a útoku.

Jeho kvality:

Veľké technické bohatstvo. Vďaka tisícročnej tradícii Shuai Jiao zahŕňa prepracované techniky, založené na rýchlosti a zručnosti, nie na použití hrubej sily. Teoretický základ tohto štýlu je veľmi hlboký a podobný princípom taiji quanu.

Účinný šport. Túto disciplínu v minulosti používali vojaci, preto obsahuje tak techniky na diaľku, ako telo na telo. Hoci najnebezpečnejšie techniky sú dnes v súťažiach zakázané, stále je tento šport prepojený s osobnou obranou  a väčšina jeho pohybov sa dá použiť v boji Kung Fu.

Estetická technika. Panovníci si nenechali ujsť exhibície tohto bojového umenia, preto musí byť jeho praktizovanie plynulé a na vysokej technickej úrovni. Aj na súťažiach sa hodnotí nielen účinnosť boja, ale aj jeho technické prevedenie.

 

 

V súčasnosti sa Shuai Jiao stalo významnou športovou disciplínou, hlavne v Čínskej ľudovej republike a na Taiwane. Začína sa presadzovať aj v USA a Kanade. Do Európy ho priniesol majster Yuan Zumou  a v Španielsku ho vyučuje jeho žiak José Luis Serra.

 

Chi Kung

Qi Gong je psychofyzické cvičenie pôvodom z Číny, ktorého začiatky sa viažu na vznik samotnej čínskej civilizácie, do obdobia spred 5000 rokov. Doslovný význam pojmu qi gong je kultivovanie energie. Zjednodušene povedané, jeho cieľom je prevencia a liečba niektorých ochorení, ako aj zvyšovanie kvality života a zabezečenie dlhovekosti. Rozlišujeme tri smery qi gongu (oäť zjednodušene poňaté), a to náboženský, zdravotný a bojový. Bojový qi gong spevňuje telo a zvyšuje cvičencovu odolnosť voči útokom.

Skladá sa z rôznych cvikov a jeho hlavné účinky môžeme rozdeliť na:

1. Vyrovnáva  ducha – Shen; reguluje a kontroluje zmeny na mentálnej a psychickej úrovni, navodzuje rovnováhu

2. Vyrovnáva energiu – Qi; reguluje a kontroluje dýchanie a prostredníctvom zámeru (Yi) podporuje pravidelnú cirkuláciu energie v celom tele

3. Vyrovnáva telo – reguluje pozíciu tela, štruktúru a pohyby, prepája vnútro s vonkajškom, zvyšuje citlivosť

Praktizovanie Qi Gongu nám prinesie zdravší život, silnejšie telo a väčšiu psychickú rovnováhu.

V našej škole cvičíme Qi Gong vo viacerých podobách: Baduan Jin (osem kusov brokát),  Yi Jin JIng  (výmena svalov a šliach), Wu Qin Xi (Päť zvierat), Lian Gong Shi Ba Fa (18 Lian Gongovych cvikov) a ďalšie.

Qi gong (energetické cvičenia), cvičenie gymnastických prvkov so zámerom zlepšenia zdravia, ma v Číne päťtisícročnú tradíciu. Vďaka svojej neagresívnosti si získalo popularitu po celom svete.