Štýly a formy

 
 
 
Header image
logo_2.jpg
 
 
 
 

Štýly a formy

Chen Shi Taiji Quan

Od vzniku pôvodného cvičenia majstra Chen Wangtinga bolo oficiálne uznaných päť škôl Taiji Quan, pričom každá škola má viaceré varianty. Samotný štýl Chen ich má niekoľko, okrem iných tieto:

Laojia systému Dajia: Stará škola veľkej formy majstra Chen Changxinga (14. generácia). Vyznačuje sa širokými pohybmi a postojmi, ako aj častým používaním explozívnej sily Fajing.

Xinjia systému Xiaojia: Nová škola malej formy majstra Chen Youbena (14. generácia). Je charakteristická malými kruhmi, pružnými pohybmi a obmedzeným použitím sily Fajing.

Zhaobaojia: Z pôvodnej formy Xiaojia vytvoril Chen Qingping (15. generácia) variant, ktorý sa praktizoval v dedine Zhaobao a je tiež známy ako štýl He alebo Hejia. Tento štýl je typický malými, zložitými pohybmi.

Huleijia: Štýl „Hromu“, ktorého autorom je Li Jingyan, žiak Chen Qingpinga. Je kombináciou pôvodného štýlu Zhaobao a štýlu nazývaného Yun Chi Chui, ktorý sa v minulosti, ale aj v súčasnosti praktizuje predovšetkým v meste Wangedun blízko Chenjiagou. Vyznačuje sa trhanými pohybmi a výraznými technikami s použitím Fajing.

Xinjia systému Dajia: Nová škola veľkej formy. Jej autorom je majster Chen Fake (17. generácia). Táto škola sa vyznačuje veľkými pohybmi, výraznými technikami Fajing a častým použitím pohybov Chansijing (sila navíjania hodvábu) so zreteľnými technikami Qinna (ovládanie kĺbov).

Yang Shi Taiji Quan (zakladateľ Yang Luchan)

Yang Luchan (1799 – 1872)

Známy aj pod menom Yang Fukui, sa narodil v meste Yongnian v provincii Hebei. Tradícia hovorí, že bol prvým cudzincom, ktorý bol zasvätený do cvičenia Taiji Quan. Yang Luchan vytvoril vlastné cvičenie Taiji Quan, z ktorého sa neskôr vyvinula škola Yang. Jeho fascinujúci príbeh, v ktorom nechýbajú kontroverzie, pripomína dej z románu.

Pochádzal z chudobných pomerov a v desiatich rokoch sa stal sirotou. Už v takom útlom veku musel začať pracovať ako sluha v dome Chen Dehua v Chenjiagou. V tom čase tu pôsobil aj majster Chen Changxing, ktorý vyučoval Taiji Quan na nádvorí Chen Dehuovho domu. Počas plnenia pracovných povinností Yang Luchan často fascinovane sledoval, ako majster Chen Changxing učí svojich študentov. Keďže ho považovali takmer za člena rodiny, bez väčších problémov boj prijatý za žiaka. Vďaka svojej vytrvalosti a mimoriadnemu nadaniu sa postupne vypracoval na experta v Taiji Quan. Po smrti svojho pána Chen Dehua, po takmer tridsiatich rokoch života strávených s rodinou Chen, sa musel vrátiť do svojho rodiska Yongnian. Pri rozlúčke mu majster Chen Changxing povedal, že ako expert v bojových umeniach sa nikdy nemusí báť, že ostane bez jedla alebo bez strechy nad hlavou.

Celý článok...