Majstri Tai Chi Chuan

 
 
 
Header image
logo_2.jpg
 
 
 
 

Majstri Tai Chi Chuan

Majster Chen Xiao Wang

Majster Chen Xiao Wang (1946)

Rodák z Chenjiagou, sa začal venovať Taiji Quan pod vedením svojho otca Chen Zhaoxu, ktorý bol synom majstra Chen Fake.

Po smrti svojho otca odišiel Chen Xiao Wang do Chenjiagou, kde trénoval formu Lao Jia pod vedením svojho strýka Chen Zhaopiho.

Po jeho smrti v roku 1972 prešiel Chen Xiao Wang k svojmu ďalšiemu strýkovi – Chen Zhaokuimu, ktorý ho začal učiť formu Xin Jia (Nová škola). Túto formu vyvinul jeho starý otec Chen Fake v čase, keď pôsobil ako učiteľ v Pekingu.

Vďaka svojej mimoriadnej šikovnosti a vynikajúcim technickým zručnostiam už od mladého veku vyhrával mnohé súťaže, spomedzi ktorých je najvýznamnejšie získanie zlatých medailí na čínskych šampionátoch v rokoch 1980, 1982 a 1983, a tiež zisk zlatej medaily v kategórii Taiji Quan na prvom svetovom šampionáte Wu Shu, ktorý sa konal v roku 1985 v meste Xian (Čína).

Majster Chen Xiao Wang sa považuje za jedného zo štyroch Jin Gang (strážne božstvá budhizmu) štýlu Chen (ďalšími sú majstri Chen Zhenglei, Wang Xian a Zhu Tiancai).

Po odchode z Číny sa v roku 1990 usadil v Austrálii a začal cestovať po všetkých kontinentoch. Vypestoval si širokú základňu viac ako 60 000 študentov, pričom asi 1 500 z nich získalo medaily na rôznych súťažiach.

Majster Chen Xiao Wang sa významnou mierou pričinil o popularizáciu a rozvoj Taiji Quan. Na žiadosť čínskej vlády vytvoril dve zjednodušené zostavy štýlu Chen, z ktorých jedna obsahuje 38 a druhá 19 pohybov.

Majster Chen Xiao Wang pôsobil vo viacerých filmoch o bojových umeniach ako herec alebo ako režisér pre bojovú stránku filmu. K takýmto filmom patria napr. Žiak Šaolinu (The pupil of Shaolin), Duch Kun-Fu Taiji Quan (The spirit of Kun-Fu of Taiji Quan), Zázračný žobrák (The prodigious beggar).

Majster Chen Xiao Wang bol hosťom mnohých významných predstaviteľov a prezidentov z rôznych štátov. Jeho žiaci Luciano Vida a José Luís Serra ho každý rok pozývajú do Španielska, aby tu viedol semináre.

V súčasnosti sa považuje za ochrancu štýlu Chen a vďaka jeho výnimočným technickým a ľudským kvalitám ho Čína uznáva za svoj národný poklad. Nedávno mu bol udelený 9. tuan Wu Shu za jeho nepretržitú činnosť na poli šírenia tradičnej čínskej kultúry.

Počas lekcií je stručný a používa svoje osobité pedagogické metódy, ktoré sú charakteristické troma princípmi:

  • prirodzenosť
  • postupné a systematické učenie sa
  • pri únave ostávať vo vysokých pozíciách

Majster Yang Jun

Majster Yang Jun (1968)

rodák z čínskeho mesta Taiyuan, patrí k 6. generácii rodiny Yang, ktorá je šíriteľom Taiji Quan štýlu Yang. Majster Yang Jun je priamym potomkom zakladateľa štýlu Yang – Yang Lu Chana.

Už ako päťročný začal trénovať pod vedením svojho starého otca, veľmajstra Yang Zhendua, ktorý ho zasvätil do rodinnej tradície. V roku 1995 mu Čínska akadémia Wu Shu udelila titul Významný majster provincie Shanxi. Pôsobí tiež ako rozhodca na najvyššej úrovni. V tejto pozícii sa zúčastnil aj čínskych Národných majstrovstiev Taiji Quan v roku 1998.

Od roku 1999 žije so svojou manželkou Fang Hong v americkom Seattli, kde vyučuje Taiji Quan a zastáva pozíciu prezidenta Medzinárodnej asociácie Taiji Quan štýlu Yang.

Majster Yang Jun sa v súčasnosti zúčastňuje mnohých seminárov Taiji Quan po celom svete, na ktorých preukazuje svoje nesporné schopnosti. Zostavy sú v jeho podaní kombináciou tvrdosti s mäkkosťou, jemnosťou a presnosťou pohybov. Ako pravnuk slávneho majstra Yang Chengfu je majster Yang Jun dôstojným následníkom a nositeľom bohatej tradície Taiji Quan rodiny Yang.

 

Majster Chen Bing

Chen Bing (1971)

Učiteľ Taiji Quan pochádzajúci z Chenjiagou (okres Wenxian), je popredným predstaviteľom Taiji Quan z 20. generácie rodiny Chen. Vďaka 35-ročným skúsenostiam na poli Taiji Quan a ďalších bojových umení sa preslávil vo veľkej časti Ázie, Európy a USA.

Chen Bing sa narodil v roku 1971 a vyrástol v dedinke Chenjiagou (okres Wenxian v čínskej provincii Henan). Taiji Quan začal cvičiť vo veku 6 rokov pod vedením svojich dvoch slávnych strýkov – veľmajstrov Chen Xiaowanga a Chen Xiaoxinga.

V rokoch 1990 – 2000 si Chen Bing postupne vybudoval reputáciu vďaka účasti na rôznych regionálnych a celonárodných šampionátoch Wu Shu v Číne:

V roku 1990 získal prvé miesto v kategórii Taiji Quan, meč a Tui Shou na súťaži v meste Jiaozhou.

V rokoch 1993, 1998 a 2000 získal prvé miesto v kategórii Taiji Quan štýlu Chen na medzinárodnom festivale Taiji Quan v okrese Wenxian.

V rokoch 1995, 1996 a 1997 bol päťkrát po sebe vyhlásený za šampióna v kategóriách Taiji Quan, meč a Tui Shou.

V rokoch 1996, 1998 a 2000 získal prvé miesto v kategórii Tui Shou Taiji Quan do 70 kg na Národnom šampionáte Wu Shu.

V roku 1996 získal prvé miesto v kategórii 70 kg na Medzinárodných majstrovstvách Taiji Quan v okrese Wenxian.

V roku 1997 vyhral všetky kolá v kategórii Taiji Quan na turnaji Wu Shu v provincii Henan.

V roku 2001 sa stal víťazom na 1. medzinárodnom festivale Taiji Quan, ktorý organizovala Asociácia zdravia v provincii Hainan.

Chen Bing začal propagovať Taiji Quan štýlu Chen v roku 1999, keď navštevoval univerzitu. V roku 2001 získal titul na Univerzite telesnej výchovy v Šanghaji.

V roku 1999 založil na Univerzite Fudan Asociáciu Taiji Quan štýlu Chen.

V roku 2000 bol pozvaný, aby sa zúčastnil 1. medzinárodného festivalu kultúry Qi v Soule (Kórea, máj 2006). V novembri bol opäť pozvaný do Kórey na trojmesačný pobyt, počas ktorého vyučoval Taiji Quan.

V júli 2001 bol pozvaný do Japonska, kde strávil jeden mesiac vedením kurzov Taiji Quan.

V máji roku 2002 viedol ako tréner tím pre Tui Shou z provincie Henan, ktorý na národných majstrovstvách Wu Shu získal dve zlaté a jednu bronzovú medailu.

V roku 2003 prijal ponuku čínskej Lekárskej univerzity Bo-Chuan a odišiel do Kórey ako univerzitný profesor.

V tom istom roku mu provincia Henan udelila titul „mimoriadny tréner Kungfu“.

Od roku 2004 niekoľkokrát navštívil USA a viedol semináre Taiji Quan v San Franciscu, Chicagu, San Diegu, Columbuse (Ohio) a Phoenixe.

V máji roku 2005 bol pozvaný do mesta Columbus (Ohio), kde sa zúčastnil Ázijského festivalu. V decembrovom čísle časopisu Inside Kungfu bolo zverejnené interview s Chen Bingom a objavil sa aj na titulnej strane.

V roku 2006 bol predstaviteľmi okresu Wenxian vymenovaný za hlavného trénera v Škole Wushu Taiji Quan okresu Wenxian.

Hodnotenia kritikov: „Na súťažiach dosiahol veľké úspechy vďaka skvelej technike a integrite, ktoré preukazuje v Taiji Quan aj v iných v bojových umeniach.“