Majstri

 
 
 
Header image
logo_2.jpg
 
 
 
 

Majstri Tai Chi Chuan

Majster Chen Xiao Wang

Majster Chen Xiao Wang (1946)

Rodák z Chenjiagou, sa začal venovať Taiji Quan pod vedením svojho otca Chen Zhaoxu, ktorý bol synom majstra Chen Fake.

Po smrti svojho otca odišiel Chen Xiao Wang do Chenjiagou, kde trénoval formu Lao Jia pod vedením svojho strýka Chen Zhaopiho.

Po jeho smrti v roku 1972 prešiel Chen Xiao Wang k svojmu ďalšiemu strýkovi – Chen Zhaokuimu, ktorý ho začal učiť formu Xin Jia (Nová škola). Túto formu vyvinul jeho starý otec Chen Fake v čase, keď pôsobil ako učiteľ v Pekingu.

Vďaka svojej mimoriadnej šikovnosti a vynikajúcim technickým zručnostiam už od mladého veku vyhrával mnohé súťaže, spomedzi ktorých je najvýznamnejšie získanie zlatých medailí na čínskych šampionátoch v rokoch 1980, 1982 a 1983, a tiež zisk zlatej medaily v kategórii Taiji Quan na prvom svetovom šampionáte Wu Shu, ktorý sa konal v roku 1985 v meste Xian (Čína).

Majster Chen Xiao Wang sa považuje za jedného zo štyroch Jin Gang (strážne božstvá budhizmu) štýlu Chen (ďalšími sú majstri Chen Zhenglei, Wang Xian a Zhu Tiancai).

Po odchode z Číny sa v roku 1990 usadil v Austrálii a začal cestovať po všetkých kontinentoch. Vypestoval si širokú základňu viac ako 60 000 študentov, pričom asi 1 500 z nich získalo medaily na rôznych súťažiach.

Majster Chen Xiao Wang sa významnou mierou pričinil o popularizáciu a rozvoj Taiji Quan. Na žiadosť čínskej vlády vytvoril dve zjednodušené zostavy štýlu Chen, z ktorých jedna obsahuje 38 a druhá 19 pohybov.

Majster Chen Xiao Wang pôsobil vo viacerých filmoch o bojových umeniach ako herec alebo ako režisér pre bojovú stránku filmu. K takýmto filmom patria napr. Žiak Šaolinu (The pupil of Shaolin), Duch Kun-Fu Taiji Quan (The spirit of Kun-Fu of Taiji Quan), Zázračný žobrák (The prodigious beggar).

Majster Chen Xiao Wang bol hosťom mnohých významných predstaviteľov a prezidentov z rôznych štátov. Jeho žiaci Luciano Vida a José Luís Serra ho každý rok pozývajú do Španielska, aby tu viedol semináre.

V súčasnosti sa považuje za ochrancu štýlu Chen a vďaka jeho výnimočným technickým a ľudským kvalitám ho Čína uznáva za svoj národný poklad. Nedávno mu bol udelený 9. tuan Wu Shu za jeho nepretržitú činnosť na poli šírenia tradičnej čínskej kultúry.

Celý článok...