História

 
 
 
Header image
logo_2.jpg
 
 
 
 

História a Veľmajstri Hung Gar Kung Fu

 

Hung Hei Kun (Hong Xi Guan)

Zhu Wenzhong, obchodník s čajom, narodený v Huaixian v provincii Guandong, pevne veril, že je potomkom kniežaťa Liang, 15-teho syna  posledného cisára dynastie Ming (1368-1644) Chong Zhen. Zhu zmenil svoje meno na "Hong" na počesť prvého cisára dynastie Ming "Hong Wu".

Hong Xi Guan bol jeden z prvých nováčikov, ktorý sa vypracoval na bojovníka  za múrmi šaolinského kláštora vo Fujian pod vedením opáta Hi San. Hong sa s odstupom času stal uznávaným odborníkom, a to najmä vďaka preslávenej technike "tigrí pazúr".

Hong bol jedným z piatich, ktorí prežili vypálenie kláštora Fujian a našli útočisko tradičnej čínskej lodi, domove umelcov cestujúcich  od mesta k mestu, v ktorej sa potom plavil po Perlovej rieke a ktorá bola ideálnym útočiskom na pokračovanie v jeho revolučnej aktivite.

Počas svojho úteku sa dostal až do oblasti Hauxian, kde sa oženil s Liu Yingchun a mal syna Hong Wenting. Okrem výučby vlastného syna si vzal aj ďalších študentov, Luo Xiaojuan , Zhou Renjie a Hu  Zhibiao. Po tom ako mu zomrela žena, sa druhý raz oženil s Yongchun Fang, neterou Fang Shiyu, expertom v štýle  Bak Hoc Pai (Biely žeriav). Zomrel vo veku 93 rokov.

Môžeme povedať, že Hong Xi Guan je všeobecne považovaný za zakladateľa štýlu bojového umenia Hung Gar Kung Fu.

Luk Ha Choi (Lu Acai)

Bol pôvodom Mandžu, jeho otec pochádzal z provincie Guandong. Ako dieťa sa stal sirotou, vyrastal u svojho strýka, ktorý s ním veľmi často zle zaobchádzal. V dvanástich rokoch utiekol z domu a pracoval  ako sluha. Jeho život bol ťažký a osamelý, až kým sa náhodou nestretol s istým mníchom (zrejme členom kláštora Šaolin menom Li Bai Fu) počas  festivalu kantonskej opery, neskôr sa stal jeho učeníkom a zostal s ním sedem rokov.

Na odporúčanie svojho dlhoročného učiteľa neskôr odišiel do šaolinského kláštora v Julianshan pod vedením opáta Zhi San. Po zničení kláštora sa usadil v Guangzhou, kde prijal za žiaka, Wong Kai Ying-a. Bol známy ako majster tradičných bojových umení ako aj tradičnej medicíny. Zomrel vo veku 68 rokov u seba doma. Bol obzvlášť známy pre jeho techniku Hua Quan (Kvetinová päsť).

Wong Kai Yin

Narodil sa v meste Xiqiao, v  provincii  Nanhai v regióne Guangdong. Ako mladý muž sa živil ako pouličný akrobat. Jedného dňa počas demonštrácie kvôli generálnemu guvernérovi Guangdong-u, upútal pozornosť Luk Ha Choi-a, ktorý ocenil jeho talent a prijal ho svojho žiaka. Po 10 rokoch pod jeho vedením sa mu celkom podarilo získať zručnosti svojho učiteľa.
O niekoľko rokov neskôr sa stal hlavným inštruktorom hlavného pešieho pluku  Guangdong-u. Jeho príjmy boli tak nízke, že bol nútený otvoriť si kliniku pre liečbu pacientov, aby uživil svoju rodinu.
Svoje znalosti odovzdal svojmu synovi Wong Fei Hung-ovi.


Wong Fei Hung (1847-1924)

Podľa legendy sa Wong Fei Hung narodil v meste Foshan,  9.dňa 7. mesiaca 27. roku vlády  panovníka Daguan-a, bol synom Wong Kai Ying-a, jeden z tých,  ktorých tiež volali "10 tigrov z Guangdong-u". Wong Kai Ying bol žiakom Luk Ah Choi-a, spoločníkom a žiakom Hung Hei Gun-a, zakladateľa štýlu Hung Gar Kung Fu.
Od piatich rokoch sa začal Wong Fei Hung učiťpod vedením svojho otca. Učil sa spôsoby boja ako: jednoduchá a dvojitá päsť, Kung Ji Fook Fu Kuen (spôsob ako ovládať tigra), Pa Kua Gun (tyč ôsmich trigramov), Wu Tik Tao (motýlie nože), Päsť zúrivého tigra a Päsť čierneho tigra.
V trinástich sa spoznal s majstrom Lam Fuk Sing-om, prvým žiakom Majstra Ti Kiu Sam-a v Douzhixiang, Foshan, počas ukážky bojových umení. Lam ukázal Wong Fei Hung-ovi silu Tid Shi Kuen (železný drôt) a použitie slučky, ktoré pomohli Wongovi stať sa majstrom Hung Gar Kung Fu. V šestnástich rokoch otvoril Wong Fei Hung svoju ​​ú školu v Shui Jiao, Guangdong a následne svoju vlastnú kliniku Po Chi Lam v Renan de Foshan, kde veľmi humánne zaobchádzal so svojimi pacientmi. Na žiadosť Wu Quanmei-a, oblastného veliteľa provincie Jiming Wong, pracoval ako lekár a inštruktor bojových umení miestnych milícií Guandong. Nasledoval Li Yong Fu-a do Taiwanu a bojoval v prvej čínsko-japonskej vojne (1894-1895).

V posledných rokoch svojho života stratil Wong svojho syna pri požiari na jeho klinike Po Chi Lam.
Zomrel na dôsledky choroby v roku 1924 v nemocnici Chengxi Fangbianv Guandong-u. Jeho manželka a jeho žiaci Lam Sai Wing a Tang Sai King emigrovali do Hong Kongu, kde pokračovali v učení svojho majstra.
Postava Wong Fei Hung sa často objavuje  v románoch, televíznych seriáloch a filmoch, stal sa legendou.
Wong Fei Hung-ovi sa pripisuje vytvorenie slávnej Fu Hoc Seong Ying Kuen(tiger a žeriav), ktorá zahŕňa techniky "desať špeciálnych pästí." Bol taktiež obzvlášť známy pre jeho techniku "kop bez tieňa".
Wong bol tiež veľkým odborníkom v používaní zbraní, hlavne obušku a trojzubca. Istý príbeh rozpráva o tom, ako zlikvidoval skupinu 30 gangstrov v dokoch v Guandong-u  len pomocou palice.

Lam Sai Wing (1860-1943)

Lam Sai Wing sa narodil v okrese Nanhai, Guangdong. Podľa tradičných zvykov svojich predkov, študoval bojové umenia jeho rodiny, neskôr v štúdiu pokračoval s Ling Fu Cheng-om, Wong Fei Hung-om  Wu Quan Mei-om.
Bol obzvlášť známy ako Majster Hung Gar Kung Fu štýlu, ako aj odborník na Fut Gar štýl, ktorý praktizovalo aj mnoho budhistických siekt v provincii Guandong.
Založil školu "Wu Ben Tang" (Priestor pre základné štúdium) v kantóne Guangzhou, kde svoje umenie učil  mnohých študentov.

V posledných rokoch dynastie Qing (Mandžu)(1644-1911) Lam získal prvé miesto v súťaži, ktorá sa konala v meste Dongjiao. Taktiež sa vyznamenal svojou pomocou spoločnosti, zúčastňujúc sa mnohých charitatívnych akcií. Za svoje činy dostal medailu od prezidenta Sun Yat Sen-a.
 
Medzi rokmi 1917 a 1923, Lam slúžil v armáde novozaloženej republiky v provincii Fujian ako hlavný inštruktor boja zblízka.

Následne sa presťahoval do Hong Kongu, kde začal vyučovať. Napísal tri knihy o  najdôležitejšich štýloch boja: Gung Ji Fook FuFu Hock (spôsob, ako ovládnuť tigra), Seong Ying Kuen(tiger a žeriav) a Tid Sin Kuen (železný drôt).

Zomrel vo veku 83 rokov, nie sú známe presné okolnosti jeho smrti, aj keď sa zdá, že by mohla súvisieť s okupáciou Hong Kongu japonskou armádou počas 2. svetovej vojny.

Dedičstvo

Lam Sai Wing a jeho študenti, ktorých bolo viac ako 10.000 počas jeho života sa zaslúžili sa o popularizáciu tohto  štýlu boja v 20. storočí.  Lam Sai Wing ako prvý spísal svoje učenie do troch kníh.

Tang Fung (1874-1955)

Bol jedným z hlavných žiakov veľkého Wong Fei Hung-a, Tang Fung sa preslávil ako najster v umení Hung Gar Kung Fu ale aj ako terapeut.
Bojovému umeniu sa učil už od útleho veku, Tang Fung sa so svojim bratom a Lam Sai Wing-om zúćastnil na slávnom incidente " za divadlo Lok Sin", v ktorom bojoval Wong Fei Hung a desať jeho žiakov, proti viac ako osemdesiatim bojovníkom súperiacej bojovej školy. Majster Tang Fung od svojich študentov vyžadoval  náročný a tvrdý tréning. Prízvukoval prísnu výučbu techník, ktoré ho naučil Wong Fei Hung, kvôli čomu získal prezývku  "Lo Wan Ku" alebo "Stará tvrdohlavá hlava".
Preslávil ho spôsob boja "Železná vrtuľa" ako aj veľkú zručnosť v štýle "Tanec leva", vďaka čomu sa mi , aj napriek pokročilému veku, dostalo cti robiť predstavenie pre anglickú kráľovnú Alžbetu.
Majster Tang Fung zanechal mnoho nasledovníkov po celom svete, ktorí v súčasnosti šíria jeho znalosti bojových umení a liečenia.

 

Chiu Kao (1895-1995)

Chiu Kao  sa narodil v roku 1895 v kraji Hong Sam v Guangdong-u v južnej Číne. Pochádzal z chudobnej rodiny a  väčšinu svojho detstva strávil vo svojej rodnej dedine.

Mal len 12 rokov, keď  odišiel z domu hľadať prácu do zahraničia. Pod dohľadom svojho strýka najprv cestoval do Malajzie, kde pracoval ako baník. Práca v baniach bola nebezpečná, podmienky boli strašné a výplata nízka. Rovnako ako jeho krajania, Chiu Kao bol týraný a často zastrašovaný. Tamojší život bol pre čínskych zamestnancov veľmi tvrdý. Najhoršie sa mal asi Chiu Kao-a, vzhľadom k jeho nízkemu veku.

Chiu Kao taktiež pracoval v Singapure a Indonézii. V skutočnosti to bolo počas jeho pobytu v Singapure, kedy Chiu Kao začal so svojim tréningom Kung Fu. Jeho  záujem a túžba učiť sa začala po tom ako  bol svedkom roztržky medzi Leng Jai Yuk-om (Wong Yuk), odborníkom na Hung Gar Kung Fu a Ha Fu Shan- om, zástupcom známeho  štýlu tej doby, Gung Fu. Táto verejná hádka  ktorá sa konala pred veľkým davom, netrvalo dlho, Leng Jai Yuk zneškodnil svojho protivníka jedinou ranou. Chiu Kao  bol fascinovaný  víťazstvom  Leng Jai Yuka a jeho zručnosťami, a po dlho roky sa učil štýl boja Hung Gar Kung Fu  u  samotného Leng Jai Yuka.

Nakoniec, po dlhom pobyte ďaleko od svojej  vlasti, sa Chiu Kao rozhodol vrátiť do krajiny svojho pôvodu. Počas tohto obdobia stretol Wong Siu-Ying a vzal si ju. Rovnako ako on, zaujímala sa o výcvik bojových umení a pochádzala z váženej rodiny. Neskôr Wong Siu-Ying sa začala učiť Hung Gar Kung Fu od svojho manžela. Ich dlhá cestu späť domov sa skončila, keď pár dorazil do Hong Kongu. Tam sa rozhodli usadiť a pokračovať v štúdiu Hung Gar Kung Fu pod dozorom  majstra Lam Sai Wing-a.

Po mnohých rokoch spolu so svojím majstrom, Chiu Kao konečne založil svoju prvú školu výučby Hung Gar Kung Fu v Hong Kongu v roku 1935 a svoju kliniku Dit Da. s manželkou vyučovali štýl  Hung Gar Kung Fu ktoréhokoľvek záujemcu. Avšak, v roku 1941 vďaka japonskej invázii do Hongkongu,  museli zatvoriť svoju školu a odcestovať do Guangdongu, kde pracovali ako tradiční čínski lekári.

Na konci 2. svetovej vojny sa pár sa vrátil znovu do Hong Kongu, kde pokračoval vo vyučovaní bojových umení vo svojej škole.

Okrem výučby Hung Gar Kung Fu a práce na klinike, sa Chiu Kao tiež zúčastnil mnohých predstavení bojových umení, súťaží a podujatí pre verejnosť v Hong Kongu ale i po celej Číne, v záujme šírenia bojového umenia Hung Gar Kung Fu.

Chiu Kao a Wong Siu-Ying mali päť detí, a všetky sa učili bojovým umeniam od ich otca  a matky. Chiu Kao zomrel  20. februára 1995 vo veku 100 rokov.  Svoje dedičstvo a učenie zanechal jeho rodine a študentom.
V súčasnosti, ich deti Chiu Wai (Zhao Wei), Chiu Chi Ling a ich vnuci pokračujú v odkaze svojich rodičov, vyučujú  a šíria štýl Hung Gar Kung Fu po celom svete.
 


   

Rodokmeň štýlu Hung Gar Kung Fu

Kláštor šaolin