Čo je Tai Chi Chuan?

 
 
 
Header image
logo_2.jpg
 
 
 
 

Taiji Quan alebo box najvyššieho vrcholu

Taiji doslova znamená najvyšší vrchol, čo je vyjadrením toho, že bytie sa zrodilo z taiji. Jednota sa rozdelila na yin a yang, ženský a mužský princíp. To vysvetľuje ustavičnú zmenu, ktorá charakterizuje univerzum, a je zdrojom pre transformáciu hmoty.

Taiji Quan, alebo box najvyššieho vrcholu, je jedno z najpopulárnejších cvičení v Číne a jedno z najrozšírenejších bojových umení vo svete.

Oheň a voda sú dve podoby hmoty, ktoré najlepšie charakterizujú princíp duality yin a yang. Princípy Taiji Quanu majú korene v tradičnom čínskom myslení, predovšetkým v taoizme. Pomalé, harmonické pohyby a správne držanie tela v spojení s mentálnou prácou a vyrovnaným dýchaním majú veľmi priaznivé účinky na rovnováhu v organizme.

Pravidelné cvičenie Taiji Quanu je vynikajúcou metódou prevencie. Zvlášť účinne pôsobí pri liečení porúch ako je vysoký krvný tlak, zažívacie problémy, nervové problémy a problémy s krvným obehom.

 

Pôvod

Vznik Taiji Quanu sa obyčajne pripisuje Zhang San Fengovi, legendárnemu taoistickému mníchovi, ktorý žil v 12. storočí v horách Wu Dang počas vlády cisára Hui Zonga z dynastie Južný Song. Podľa spoľahlivých zdrojov je Chenshi Taiji Quan alebo Taiji Quan rodiny Chen historicky uznávaný ako pôvodný štýl, z ktorého vychádzajú.


 

Na konci dynastie Ming (1368-1644) vypracoval Chen Wan Ting, starý generál utiahnutý v dedine svojich predkov, genézu toho, čo dnes poznáme ako Taiji Quan. Múdro spojil bojovú techniku so zdravotnou stránkou, a práve zdravotný aspekt Taiji Quanu neskôr spopularizov toto bojové umenie po celom svete.